Firma z odzysku, czyli innowacyjny recykling
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs z programu „Innowacyjny Recykling". Wesprze on nowatorskie rozwiązania w zakresie ponownego wykorzystania odpadów kwotą 90 mln zł.
– Wiele materiałów można wykorzystać ponownie, np. do budowy dróg i wałów przeciwpowodziowych, co jest korzystne zarówno dla gospodarki, jak i dla środowiska. Recykling, jedna z najbardziej powszechnych form ochrony środowiska naturalnego, przyczyni się do poprawy jakości wody, gleby i powietrza w Polsce, a także pozwoli rodzimym przedsiębiorcom czerpać korzyści ekonomiczne z pełnego wykorzystania odpadów m.in. z drewna, szkła, metali nieżelaznych czy odpadów wydobywczych z węgla kamiennego. Firmy, które wprowadzą innowacje do technologii odzysku i zagospodarowania odpadów, będą mogły dostać nawet kilkanaście mln zł na jeden projekt – zapowiada wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Dofinansowanie w ramach programu „Innowacyjny Recykling" udzielane będzie przedsiębiorcom lub konsorcjom przedsiębiorstw na realizację projektów, które obejmą badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub wyłącznie te drugie (element prac rozwojowych jest obowiązkowy). Projekt musi dotyczyć jednego z ponad pięćdziesięciu tematów wymienionych w agendzie badawczej.
– Jednym z obszarów tematycznych konkursu jest recykling materiałów budowlanych. Szukamy przedsiębiorców odzyskujących kruszywa z odpadów np. na potrzeby budownictwa czy do produkcji wielomateriałowych mieszanek. Wesprzemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta