Warto wykorzystać położenie
Lubuskie intensywnie się rozwija, choć w wielu wskaźnikach jest jeszcze poniżej krajowej średniej.
Anna ogonowska-rejer
Przygraniczne położenie, dobrze rozwinięta sieć połączeń wodnych, wysoki poziom eksportu, relatywnie niskie koszty pracy, dość wysoki poziom nakładów inwestycyjnych to argumenty, które mogą przyciągnąć potencjalnych inwestorów do Lubuskiego.
Mocną stroną województwa lubuskiego jest na pewno położenie przygraniczne i połączenie autostradowe do Niemiec. Dzięki temu ponad 70 proc. eksportu z lubuskiego trafia właśnie na ten rynek. Dodatkowy atut to dobrze rozwinięta sieć transportu wodnego – system wodny Odry umożliwia transport do zespołu portowego Szczecin-Świnoujście, a poprzez kanały Odra–Sprewa i Odra–Hawela region został włączony do systemu żeglugi śródlądowej Europy Zachodniej.
Województwo może pochwalić się także najwyższym w Polsce wskaźnikiem zalesienia oraz licznymi jeziorami, co wpływa na rozwój turystyki. Mocną stroną są firmy przemysłowe związane z lasami i drewnem, motoryzacyjne i elektroniczne, a także spożywcze i szklarskie. Na terenie województwa lubuskiego funkcjonują dwie specjalne strefy ekonomiczne: Kostrzyńsko-Słubicka i Wałbrzyska. Wskaźniki ekonomiczne dotyczące województwa lubuskiego są niższe niż te dotyczące całego kraju, ale większość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta