Hitler wciąż żywy
Niemiecki narodowy socjalizm został co prawda zmiażdżony militarnie i skompromitowany politycznie, ale po 1945 r. odniósł wiele zwycięstw w popkulturze. Naziści stali się komiksowymi i filmowymi superzłoczyńcami. Czasem przedstawiano ich w sposób prześmiewczy, czasem diaboliczny, ale zwykle tak, by pobudzić wyobraźnię widza. Osobnicy w hitlerowskich mundurach zagościli w tysiącach produkcji filmowych: od takich klasyków jak „Tylko dla orłów" i „Most na Renie", przez „Walkirię" i „Bękarty wojny", po „Kapitana Amerykę", „Hellboya" i „Iron Sky".
Choć wciąż żyją ludzie mający na rękach tatuaże z obozów zagłady i inni świadkowie niemieckich bestialstw, to przemysł rozrywkowy skutecznie przemienił nazistów w halloweenowe straszydła. Mamy więc nazistowskie wilkołaki, nazistowskie zombie i wampiry czy też sadomasochistyczne esesmanki w obcisłych wdziankach. Po nazistowską symbolikę i stylizację sięgał punkowiec Sid Vicious, sięga Marilyn Manson i czerpią z niej w swoich fantazjach niektórzy działacze LGBT.
Mimo wszystko wykorzystywanie hitlerowskich gadżetów w popkulturze bywa ryzykowne. Przekonały się o tym niedawno dziewczyny z japońskiego girlsbandu Keyakizaka46. Dwie z nich na wigilijnym koncercie wystąpiły w czapkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta