Kiedy sąd może rozwiązać spółkę z o.o.
Nie zostanie rozwiązana dobrze prosperująca spółka tylko ze względu na złe traktowanie jednego wspólnika, gdyż byłoby to niekorzystne dla obrotu gospodarczego.
Według Kodeksu spółek handlowych, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podlega kilku trybom rozwiązania, co nie jest równoznaczne z jej likwidacją. Rozwiązanie spółki z przyczyn formalnych, a także z powodu przedmiotu działalności, który jest sprzeczny z prawem jest uregulowane w części ogólnej kodeksu, to jest w art. 21 k.s.h. Rozwiązania tego dokonuje sąd rejestrowy z urzędu lub na wniosek osoby mającej interes prawny.
Art. 270 k.s.h. stanowi natomiast o rozwiązaniu spółki powodowanym przyczynami przewidzianymi w jej umowie, uchwałą wspólników o rozwiązaniu spółki, uchwałą o przeniesieniu spółki za granicę, ogłoszeniem jej upadłości oraz innymi przyczynami przewidzianymi prawem.
Trzy przyczyny
W pewnych przypadkach rozwiązać spółkę może tylko sąd po przeprowadzeniu pełnego postępowania cywilnego. Kiedy tak może być? Ustawodawca wyróżnia trzy przyczyny, w których sąd może orzec o rozwiązaniu spółki (art. 271 k.s.h.). Jest to:
- niemożność osiągnięcia celu spółki,
- inne ważne przyczyny wywołane jej stosunkami oraz
- naruszająca prawo działalność spółki, która zagraża interesowi publicznemu.
Przyczyny te różnią się podmiotami, które są uprawnione do żądania przewidzianego rozwiązania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta