Ulmowie bliżej beatyfikacji
Polacy z Markowej mogą stać się pierwszą w najnowszej historii Kościoła całą rodziną wyniesioną na ołtarze.
Wiktoria i Józef Ulmowie oraz ich dzieci zostali zamordowani przez Niemców w marcu 1944 r., bo w swoim domu w Markowej ukrywali ośmioro Żydów. Ich postawa stała się symbolem poświęcenia wszystkich Polaków, którzy podczas wojny ratowali żydowskich sąsiadów. W 1995 r. przyznano im tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W Markowej stanął pomnik upamiętniający ich śmierć, a w 2016 r. otwarto tam Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.
Kościół od początku nie miał wątpliwości, że Ulmowie zginęli śmiercią męczeńską. W 2003 r. ruszył ich proces beatyfikacyjny, ale w ciągu 14 lat nieznacznie posunął się do przodu. Rodzinę Ulmów włączono bowiem do dużego, prowadzonego przez diecezję pelplińską, procesu męczenników II wojny światowej. Tam w 2011 r. prace się zakończyły i dokumentacja trafiła do Rzymu. W 2013 r. watykańska Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała tzw. dekret o ważności procesu i dopiero wtedy jego postulator mógł rozpocząć pisanie tzw. positio – jednego z najważniejszych dokumentów, który jest podstawą do dalszych badań historyków i teologów.
Przykład dla rodzin
– W odniesieniu do każdej osoby, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta