Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolaboracja po francusku

10 marca 2017 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
René Bousquet, szef policji Vichy (pierwszy z prawej), podczas spotkania z niemieckimi oficjelami w Marsylii (1943 r.). Jego celem była organizacja obławy na marsylskich Żydów.
źródło: Wikipedia
René Bousquet, szef policji Vichy (pierwszy z prawej), podczas spotkania z niemieckimi oficjelami w Marsylii (1943 r.). Jego celem była organizacja obławy na marsylskich Żydów.

Francuzi uwielbiają pisać o swoich zasługach w walce z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej.

Francuska filmografia i literatura gloryfikuje ruch oporu, jakby to było zjawisko masowe. Tymczasem na określenie „masowa" zasługuje co najwyżej skala kolaboracji wszystkich warstw społeczeństwa francuskiego.

W latach 1940–1944 nasilił się konflikt prawicowej Akcji Francuskiej z Frontem Ludowym, będącym sojuszem partii socjalistycznych i komunistycznych. Oba te ugrupowania podejmowały różne formy kolaboracji z okupantem. Znajdujący się w mniejszości przeciwnicy jakiejkolwiek współpracy z III Rzeszą dołączali zazwyczaj do Wolnych Francuzów w Anglii lub wstępowali do niewielkich grup ruchu oporu. Była to jednak zaledwie garstka patriotów w porównaniu z liczbą chętnych do kolaborowania z Niemcami.

Przedwojenna prawica francuska skupiła się wokół marszałka Henriego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10696

Wydanie: 10696

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament