Interes prawny do zaskarżenia zbycia działki
Skoro skarżący, jeszcze przed podjęciem przez organ gminy działań mających na celu sprzedaż działki w trybie bezprzetargowym, składał wnioski o jej zakup, to posiada interes do poddania kontroli sądu administracyjnego procedury bezprzetargowego zbywania nieruchomości pod kątem zgodności z przepisami prawa.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 15 listopada 2016 r., II SA/Bk 629/16.
Zarządzeniem wydanym na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.), prezydent miasta przeznaczył do zbycia w trybie bezprzetargowym nieruchomość gminną - na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność A.S.
J.T. wezwał organ do usunięcia naruszenia interesu prawnego. Wyjaśnił, że w jego ocenie spełnił wszelkie kryteria prawne umożliwiające zakup działki zarówno w formie przetargowej jak i bezprzetargowej, zwłaszcza że na przestrzeni ostatnich 14 lat wielokrotnie występował z propozycją jej zakupu i odmawiano mu tego prawa. Naruszeniem prawa jest niezakwalifikowanie działki do przetargu w sytuacji, gdy o jej zakup występują co najmniej dwie osoby (on i A.S.).
Prezydent miasta wyjaśnił, że działka nie stanowi samodzielnej działki budowlanej i mogła być przeznaczona do zbycia wyłącznie na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej. J.T. jest właścicielem działki przyległej, jednak ze względu na posadowienie na niej budynku niemieszkalnego w sposób uniemożliwiający faktyczny dostęp do zbywanej nieruchomości gminnej – nie spełnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta