W kolejce czeka prosta spółka akcyjna
Ministerstwo Rozwoju popierając założenie, że rozwój innowacyjności polskich przedsiębiorców to krok w kierunku budowania bardziej konkurencyjnej gospodarki, wychodzi naprzeciw postulatom innowacyjnych przedsiębiorców i planuje utworzenie przyjaznego ekosystemu dla startupów.
Planowane jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowego typu spółki kapitałowej – Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), wzorowanej na rozwiązaniach przyjętych w Słowacji i Francji i dedykowanej (choć nie wyłącznie) startupom, czyli małym firmom w początkowej fazie rozwoju innowacyjnego pomysłu, które mają zdecydowanie inną specyfikę funkcjonowania niż nieinnowacyjny przedsiębiorca rozpoczynający działalność w oparciu o sprawdzony już pomysł. Przewidziane w naszym prawie obecne formy prowadzenia działalności nie są dopasowane do tej specyfiki.
Pomysłodawcy (założyciele startupu) dysponują najczęściej jedynie pomysłem i aby go rozwinąć a następnie skomercjalizować potrzebują środków finansowych, doświadczenia, wiedzy i kontaktów, które może im zapewnić tzw. anioł biznesu czy crowdfounding a w późniejszej fazie rozwoju, fundusz venture capital, a odpowiedzią na te potrzeby ma być proponowana koncepcja Prostej Spółki Akcyjnej.
Biorąc pod uwagę tę specyfikę oraz dotychczasową praktykę obrotu, Ministerstwo Rozwoju opracowało w 2016 r. „Zarys koncepcji Prostej Spółki Akcyjnej", poddawany pre-konsultacjom, w ramach których swoje stanowisko, oparte m.in. na przeprowadzonych konsultacjach ze startupami, wyraziła Fundacja Startup Poland. Ze stanowiska przedstawionego przez Fundację Startup Poland wynika m.in., że kierunek jaki obrało ministerstwo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta