Aktywista prawie nie do ruszenia
Działacza związkowego można zwolnić pod warunkiem uzyskania zgody organizacji, do której należy. Za taką zgodę nie można uznać milczenia związku. W takim przypadku pracodawca ma związane ręce.
Działacze związkowi z tytułu wykonywania swoich funkcji są szczególnie narażeni na konflikty z pracodawcami, które grożą im utratą pracy lub pogorszeniem jej warunków. Dlatego ustawodawca wprowadził specjalne zasady mające na celu ochronę stałości ich zatrudnienia. Powodują one znaczne ograniczenie możliwości zwolnienia chronionych działaczy związkowych.
Lista zakazów...
Zakres ochrony aktywistów określa art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1881). W myśl tego przepisu pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) nie może:
1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zoz, upoważnionym do jej reprezentowania wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt 1,
chyba że dopuszczają to odrębne przepisy.
Zatem w stosunku do pracowników będących ww. działaczami związkowymi, swoboda firmy w kształtowaniu ich warunków pracy lub płacy oraz możliwości ich zwolnienia jest uzależniona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta