Głos pracodawców na polskim rynku
PROBLEM Z PRAKTYKI Prawo pracy umożliwia wspólne, zorganizowane działanie, nie tylko pracownikom zrzeszającym się w związki zawodowe, ale także pracodawcom. Pracodawcy również tworzą rozbudowane strukturalnie organizacje. Jaką rolę odgrywają one w praktyce?
Pracodawcy tworzą swoje organizacje na podstawie ustawy z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców. Organizacje te są niezależne względem jednostek administracji publicznej i innych organizacji. Są także samorządne, co wyraża się w swobodzie kształtowania celów i zasad funkcjonowania. Z punktu widzenia podstaw prawnych ich funkcjonowania, organizacje pracodawców nie różnią się zatem od związków zawodowych.
Założenie organizacji pracodawców jest uzależnione od kryterium ilościowego. Do utworzenia takiej organizacji niezbędna jest uchwała co najmniej 10 pracodawców. O ile w przypadku organizacji pracowników, zebranie 10 osób chętnych do założenia związku zawodowego na ogół nie stwarza trudności, to w przypadku organizacji pracodawców liczba ta stanowi wyzwanie.
Co mogą organizacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta