W jaki sposób zaksięgować wynagrodzenie płatnika
Do wpisywania pozostałych przychodów, np. z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych czy premii za terminowe opłacanie podatków przeznaczona jest kolumna 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
0 1 lutego 2017 r. przedsiębiorca (osoba fizyczna) zatrudnił na podstawie umowy o pracę pracownika (obywatel polski zamieszkały w Polsce). 28 lutego 2017 r. przedsiębiorca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie za pracę pomniejszone o pobraną, jako płatnik, zaliczkę na PIT w wysokości 400 zł. Kwotę pobranej zaliczki, pomniejszonej o należne płatnikowi wynagrodzenie za terminową zapłatę podatku (w wysokości 1,20 zł) przedsiębiorca przekazał 10 marca 2017 r. na rachunek urzędu skarbowego. Czy wynagrodzenie płatnika potrącone z zaliczki na PIT przedsiębiorca powinien rozpoznać jako przychód podatkowy? Jeżeli tak, to w której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów powinien je zaewidencjonować? – pyta czytelnik.
Płatnikiem jest m.in. osoba fizyczna obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (zob. art. 8 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.). Osoby fizyczne, będące zakładami pracy, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody m.in. ze stosunku pracy czy zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy (zob. art. 31 ustawy o PIT). Zaliczki te są pobierane za miesiące od stycznia do grudnia na zasadach określonych w art. 32...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta