O tym, czy ktoś prowadzi firmę, decyduje wiele okoliczności
Rzeczywistą formę prawną działalności gospodarczej podatnika można ustalić dopiero po stwierdzeniu, że prowadzi on samodzielnie aktywność funkcjonalnie i organizacyjnie przygotowaną do realizacji celu zarobkowego o ciągłym charakterze.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 lutego 2017 r. (II FSK 4025/14).
Stan faktyczny
Urzędnicy fiskusa ustalili, że w latach 2004-2010 podatniczka nabyła i sprzedała cztery samochody. We wszystkich przypadkach sprzedaż następowała ze znacznym zyskiem. Skarbówka uznała, że źródłem tak ustalonych dochodów była działalność gospodarcza, choć podatniczka oficjalnie nie prowadziła firmy. O zarobkowym charakterze jej działań miały świadczyć w szczególności niewielkie nakłady na zakup i naprawy nabywanych pojazdów przy jednoczesnym osiąganiu znacznych cen ich sprzedaży.
Podatniczka odwołała się od tej decyzji, ale organ odwoławczy powtórzył, że wszystkie jej działania w zakresie sprzedaży samochodów miały charakter powtarzalny i podporządkowane były zasadzie racjonalnego gospodarowania. Źródłem uzyskanych przychodów była zatem działalność gospodarcza.
Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Skarżąca uważała, że pieniądze ze zbycia aut prawidłowo zakwalifikowała do przychodów z odpłatnego zbycia składników majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT). Sąd pierwszej instancji nie przyznał jej jednak racji. W jego ocenie działania skarżącej związane ze sprzedażą samochodów miały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta