Produkcja w Polsce, montaż w Niemczech. Co z VAT?
Gdy polski przedsiębiorca wytwarza w kraju towary, a następnie przemieszcza je na terytorium innego państwa UE, gdzie są składane i montowane, mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą.
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i w Niemczech. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE. Działalność tej osoby polega na produkcji i sprzedaży bram i ogrodzeń dla klientów niemieckich (najczęściej osób prywatnych). Działalność wykonywana jest w ten sposób, że podatnik kupuje w Polsce materiały i wykonuje z nich w swoim polskim zakładzie bramy i ogrodzenia według zamówienia. Następnie te bramy i ogrodzenia są przewożone do położonej w Polsce cynkowni lub malarni, a następnie – jako towary gotowe do montażu – są przewożone do Niemiec. W Niemczech towary te są montowane przez tego samego przedsiębiorcę jako firmę niemiecką. Jak należy taką działalność rozliczać dla celów VAT? – pyta czytelnik.
Z punktu widzenia polskich oraz unijnych przepisów o VAT dana osoba fizyczna (podobnie jak dana osoba prawna czy jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) jest zawsze jednym podatnikiem. Dana osoba fizyczna może funkcjonować jako podatnik w wielu państwach. Przykładowo, osoba fizyczna, o której mowa w pytaniu, jest zarówno podatnikiem polskim, jak i podatnikiem niemieckim.
Mając to na uwadze, skutki w VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta