Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie nadal na piśmie

06 kwietnia 2017 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Dokumentem jest obecnie sms, email, nagranie dźwiękowe czy plik video. Taką jego formę można też stosować w sprawach z prawa pracy. Jednak wiele kwestii wciąż wymaga składania podpisanych oświadczeń.

Od kilku miesięcy przetacza się dyskusja na temat ułatwień dla przedsiębiorców związanych z wykonywaniem czynności z zakresu prawa pracy. Początkowe zapowiedzi wskazywały, że mogą być one na tyle znaczące, że nawet złożenie wypowiedzenia umowy o pracę miało być możliwe w drodze elektronicznej (maila czy smsa). Tymczasem już we wrześniu 2016 r. weszły w życie przepisy, które prawnie usankcjonowały dokonywanie licznych czynności z zakresu prawa pracy w formie innej niż pisemna.

Email lub sms

Umożliwia to nowa forma czynności prawnych – forma dokumentowa. W zakresie prawa pracy wprowadzenie nowych rozwiązań nie spotkało się z większym odzewem, prawdopodobnie dlatego, że nowe przepisy wprowadzono do kodeksu cywilnego. Tym niemniej mogą one być bardzo przydatne w relacjach pomiędzy firmą a pracownikiem.

W praktyce liczni przedsiębiorcy już wcześniej stosowali dokumentową formę czynności prawnych, tyle że nie była ona ujęta w ramy prawa, co mogło powodować liczne komplikacje. Dotyczy ona przede wszystkim wszelkich form nowoczesnej komunikacji i dokumentowania czynności za pomocą nośników innych niż pismo, a zatem smsów, emaili, a także nagrań audio czy video.

Obecnie nie ma wątpliwości, że email czy sms stanowi dowód podjęcia czynności z zakresu prawa pracy. Przepisy materialnoprawne wprowadzające dokumentową formę czynności prawnych zostały uzupełnione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10719

Wydanie: 10719

Spis treści
Zamów abonament