Prawo do zysków wspólnika występującego ze spółki
Rośnie popularność prowadzenia działalności gospodarczej w formie osobowych spółek prawa handlowego, przede wszystkim spółki jawnej i komandytowej. Ważnym problemem jest kwestia wzajemnych rozliczeń pomiędzy spółką a wspólnikiem, który z niej występuje.
Zagadnienie dotyczące rozliczeń z występującym wspólnikiem bywa dość problematyczne i nastręcza sporo trudności, pomimo swojego kodeksowego uregulowania. Jednym z aspektów jest rozliczenie ze spraw jeszcze niezakończonych. Zgodnie z regulacją wynikającą z art. 65 § 5 Kodeksu spółek handlowych, występujący ze spółki wspólnik uczestniczy w zyskach i stratach, wynikających ze spraw jeszcze niezakończonych. Ze wskazanej regulacji wynika, że choć były już wspólnik nie ma wpływu na prowadzenie spółki, to nie wyłącza to możliwości żądania przez niego podziału zysków i strat ze spraw jeszcze niezakończonych z końcem każdego roku obrotowego.
Co oznacza sprawa niezakończona
W kodeksie spółek handlowych próżno szukać definicji pojęcia „sprawy niezakończonej". Przyjmuje się, że wspólnik występujący ze spółki może mieć do czynienia z udziałem w zyskach i stratach ze sprawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta