Rewitalizacja może ograniczać właścicieli nieruchomości
Maciej J. Nowak, radca prawny, ekspert Polskiej Akademii Nauk
Rz: Ministerstwo Budownictwa zapewnia, że rewitalizacja to jeden z priorytetów. Inwestorom – państwowym i prywatnym – ma pomóc ustawa o rewitalizacji, Narodowy Plan Rewitalizacji oraz wytyczne w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014–2020. Na czym polega ten szeroki program?
Maciej J. Nowak, radca prawny: Rewitalizacja polega na wyprowadzaniu ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Do tej pory też się odbywała w niektórych gminach, ale nie był to zakres z perspektywy krajowej satysfakcjonujący. Metodą ma być zintegrowanie działań na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki.
Jednym słowem: od strony praktycznej wdrażanie rewitalizacji może polegać na próbie usuwania zróżnicowanych problemów poszczególnych terenów – w pierwszej kolejności problemów społecznych – poprzez realizację korzystnych z tej perspektywy przedsięwzięć. Wymagać to będzie czasem ograniczenia praw właścicieli nieruchomości i innych podmiotów. Jest więc ważne także z perspektywy rynku nieruchomości.
Jakie tereny mogą skorzystać na rewitalizacji – jakie muszą być na nich problemy, aby ustawa je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta