Wielki popyt na polskich inżynierów
Lufthansa Technik jest pierwszą zagraniczną firmą w Polsce, która zbuduje w naszym kraju ośrodek szkoleniowy.
Zwiększy to kwotę miliarda złotych, jaką Niemcy wspólnie z amerykańskim General Electric wydadzą na budowę w pobliżu Środy Śląskiej zakładów zajmujących się serwisowaniem silników lotniczych. I zapewni, że inwestor nie będzie miał kłopotu z odpowiednią kadrą. Osoby, które pozytywnie ukończą szkolenia w ośrodku, mają ogromne szanse na pracę w XEOS – joint venture Lufthansy i GE.
Większość inwestycji zagranicznych w Polsce daje przede wszystkim pracę budowlańcom, potem dopiero zaczynają się poszukiwania wyszkolonych pracowników, najczęściej takich, którzy chętnie zmienią miejsce zatrudnienia. Ale coraz częściej zagraniczny biznes w naszym kraju zaczyna się rozglądać również za inżynierami. Masowy napływ inwestycji produkcyjnych powoduje braki na rynku wysoko wykwalifikowanych fachowców. Rynek pracy „wysusza się" już w Czechach, na Węgrzech, ale przede wszystkim na Słowacji. To małe kraje, a inwestycje przede wszystkim w motoryzacji generują popyt na taką kadrę.
Polska jest większa, więc i inżynierów jest więcej. Ale ponieważ są cenieni, znają języki obce, łatwo znajdują pracę za granicą. Stąd też w regionach, gdzie takich inwestycji jest najwięcej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta