Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy o ochronie zabytków nie przewidują legalizacji samowoli

09 maja 2017 | Administracja

Prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich, czy robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. W razie braku takiego pozwolenia, konserwator ma obowiązek zastosować sankcje określone w przepisach.

- Spółka jest właścicielką budynku, który znajduje się strefie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Sam budynek nie jest indywidualnie wpisany do tego rejestru. Spółka chce przeprowadzić prace mające wpływ na zewnętrzny wygląd budynku (docieplenie i przebudowa podcieni). Czy wymaga to pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków?

Tak. Zabytkiem nieruchomym nie musi być tylko indywidualny budynek. Może być nim także układ urbanistyczny. W art. 3 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (dalej u.o.z.) zdefiniowano zabytek jako nieruchomość lub rzecz ruchomą, a także ich części lub zespoły:

- będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i

- stanowiące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10744

Wydanie: 10744

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament