Ujawnienie przyczyn zwolnienia nie stanowi naruszenia dóbr osobistych pracownika
Ujawnienie przez pracodawcę prawdziwych okoliczności rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę wąskiemu gronu pracowników i to wyłącznie w celach służbowych, nie prowadzi do naruszenia dóbr osobistych tego pracownika, jeśli nie zawiera żadnych pejoratywnych określeń.
Takie stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 7 grudnia 2016 r. (III APa 27/16).
Stan faktyczny
Pracownik był zatrudniony na stanowisku kierownika magazynu i transportu w spółce zajmującej się produkcją tzw. dokumentów bezpiecznych. Ze względu na przedmiot działalności spółka wypracowała szereg procedur, których nieprzestrzeganie stanowiło dla niej potencjalne zagrożenie w sytuacji badania jej działalności w ramach audytu (mogło uniemożliwić prolongatę wymaganych w jej działalności certyfikatów).
Z uwagi na naruszenie tych procedur przez kierownika, a także podjęcie przez niego działań utrudniających przeprowadzenie audytu w spółce i uchylanie się od udzielania audytorom niezbędnych informacji, spółka podjęła decyzję o rozwiązaniu z nim stosunku pracy. Odchodząc kierownik poinformował współpracowników, iż rezygnuje z pracy, ponieważ otrzymał lepszą ofertę zatrudnienia. Aby uniknąć spekulacji dotyczących rozstania z wieloletnim i dobrze ocenianym pracownikiem, władze spółki zorganizowały spotkanie ze współpracownikami powoda w celu wyjaśnienia prawdziwych przyczyn odejścia z pracy kierownika z naciskiem na zwrócenie pracownikom uwagi na konieczność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta