Alarmująca epidemia nowotworów
Wśród osób poniżej 40. roku życia rośnie liczba chorych na raka głowy i szyi – ostrzega prof. Jarosław Markowski, laryngolog.
Rzeczpospolita: Coraz częściej słyszymy o nowotworach złośliwych głowy i szyi. Czym są i dlaczego o tej grupie chorób tak dużo się ostatnio mówi?
Jarosław Markowski: W ostatnim czasie nowotwory te budzą zainteresowanie zarówno ze względu na wzrost liczby zachorowań, jak i czynniki etiologiczne powodujące powstawanie tej grupy nowotworów. Są to nowotwory wargi, jamy ustnej, języka, migdałków, ślinianek, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, skóry twarzy i szyi. Jest to więc dość liczna i różnorodna grupa nowotworów, przy czym nowotwory mózgu i gałki ocznej nie są w niej klasyfikowane. W sumie nowotwory złośliwe głowy i szyi stanowią ok. 5 proc. ogółu wszystkich zachorowań na raka. W 2008 r. zarejestrowano na świecie ponad 600 tys. takich przypadków, a 350 tys. chorych zmarło. Niestety, najczęściej rozpoznaje się je i leczy dopiero w stadium zaawansowanym.
Co powoduje powstawanie tych nowotworów? Jak temu zapobiegać?
Przyczyny mają ścisły związek ze stylem życia i czynnikami środowiskowymi. To przede wszystkim raki płaskonabłonkowe rozwijające się z komórek nabłonka wyścielającego górny odcinek drogi pokarmowej i oddechowej, np. wnętrze jamy ustnej, nosa i gardła. Powstają na tle kancerogennego działania dymu tytoniowego, zwłaszcza w skojarzeniu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta