Zmiany w KPA: związanie organów administracji utrwaloną praktyką
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która wejdzie w życie 1 czerwca 2017 r., wprowadzi zmiany do jednej z najważniejszych zasad ogólnych postępowania administracyjnego – tzw. zasady zaufania wyrażonej w art. 8 k.p.a.
Art. 8 k.p.a. stanowi obecnie, że „organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej". W orzecznictwie i literaturze z zasady tej wywodzi się szereg gwarancji prawnych dla jednostki w relacji nie tylko z organem prowadzącym postępowanie, ale także z organami władzy w ogóle. Do gwarancji tych należą m.in.:
- wymóg zgodnego z prawem i sprawiedliwego prowadzenia postępowań oraz rozstrzygania spraw,
- wymóg działania w sposób zrozumiały dla uczestników,
- zakaz wyzyskiwania ich nieświadomości czy błędów,
- obowiązek wyjaśniania spraw w sposób wyczerpujący,
- obowiązek rozstrzygania wątpliwości na korzyść uczestników,
- konieczność zapewnienia przewidywalności i spójności działań organów administracji publicznej.
Nowość w procedurze
Od 1 czerwca 2017 r. treść omawianego przepisu zostanie rozbudowana i podzielona na dwa paragrafy. Dotychczasowy art. 8 zostanie doprecyzowany w § 1, który będzie stanowił, że „organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania".
Ponadto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta