Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można sprawdzić, czy etat dostał najlepszy kandydat

30 maja 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Mimo, że z ustawy o służbie cywilnej nie wynika obowiązek publikacji protokołu z przeprowadzonego naboru, osoby zainteresowane mogą się z tym dokumentem zapoznać. Stanowi on informację publiczną.

Osoby organizujące i uczestniczące w procesie rekrutacji kandydatów do pracy na wolne stanowiska w służbie cywilnej muszą chronić dane osobowe osób, które do takiej rekrutacji przystąpiły. Nie oznacza to jednak, że informacje o tych osobach a także wytworzone przez urząd w trakcie prowadzonej przez niego procedury dokumenty są tajne. O tym, co może być ujawnione decyduje ustawa o służbie cywilnej (dalej usc) oraz (a może przede wszystkim) ustawa o dostępie do informacji publicznej (dalej udip). Zgodnie z tą ostatnią ustawą wszystko, co stanowi informację publiczną może być ujawnione.

Informacje jawne

Ujawniona może być m.in. informacja publiczna o zasadach funkcjonowania organów władzy publicznej, w tym o naborze kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska, w zakresie określonym w przepisach odrębnych (art. 6 ust. 1 pkt. 3 udip). Takim przepisem odrębnym jest art. 29 usc. Zgodnie z nim, imiona i nazwiska kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne, oraz wynik naboru stanowią informację publiczną w zakresie objętym wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o naborze. Oznacza to, że choć dyrektor generalny nie ma obowiązku publikacji (np. na stronach Biuletynu Informacji Publicznej urzędu) nazwisk osób, które spełniły formalne wymagania a więc zostały zakwalifikowane do udziału w części merytorycznej naboru, to lista takich osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10762

Wydanie: 10762

Spis treści
Zamów abonament