Wpis do rejestru dłużników nawet przy spornym długu
Płatnik, który nie zgadza się z zasadnością roszczenia ZUS, nie może na tej podstawie podważać wpisania go przez sąd rejestrowy na wniosek Zakład do rejestru dłużników niewypłacalnych. Musi to zrobić w odrębnym postępowaniu.
- Na wniosek ZUS sąd rejonowy (rejestrowy) wpisał mnie do KRS – rejestru dłużników niewypłacalnych za zaległości składkowe za pracowników. Chciałem się odwołać do sądu wyższej instancji, bo kwestionuję zasadność roszczenia ZUS i chcę pozbawić wykonalność orzeczenia, w oparciu o które ww. sąd mnie wpisał do rejestru. Czy jest na to szansa? Jakie dane będą widoczne w rejestrze? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym rejestrze sądowym (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 700) rejestr dłużników niewypłacalnych jest trzecim rodzajem rejestru wchodzącym w skład KRS. Jest on jawny i dostępny dla każdego zainteresowanego (art. 8 ustawy o KRS).
W wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 30 grudnia 2015 r. (I ACa 1009/15) podkreślono, że: Mając na względzie znaczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta