Referendum w sprawach gminy na wniosek mieszkańców
Z inicjatywą referendalną może wystąpić już pięciu obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy. Inicjatywę tę musi poprzeć co najmniej 10 proc. mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania.
Anna Puszkarska, radca prawny
Mieszkańcy gminy mogą podejmować rozstrzygnięcia poprzez referendum – tak stanowi art. 11 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). Zgodnie z tą ustawą, referendum przeprowadza się w sprawach:
- utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic (art. 4c u.s.g.),
- odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w następstwie nieudzielenia mu absolutorium (art. 28a u.s.g.),
- odwołania wójta z innej przyczyny (art. 28b-28c u.s.g.)
- samoopodatkowania się mieszkańców (art. 54 ust. 2 u.s.g.).
Zasady i tryb przeprowadzania referendum gminnego określa ustawa o referendum lokalnym (dalej u.r.l.). Przewiduje ona, że przedmiotem referendum gminnego może być także: odwołanie rady gminy, rozstrzygnięcie sprawy dotyczącej gminy, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji jej organów oraz inna istotna sprawa, dotycząca społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę. Referendum polega na udzieleniu pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie lub pytania w zakresie tych spraw albo na dokonaniu wyboru między zaproponowanymi wariantami (art. 2 u.r.l.).
Pytania referendalne
Referendum gminne może dotyczyć tylko spraw pozostających w zakresie kompetencji organów gminy (por. art. 65 u.r.l.). Rozstrzygnięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta