„Rzeczpospolita” radzi
Czy wniosek otrzymany drogą mailową jest ważny
Uczestnik biorący udział w konkursie na stanowisko starszego specjalisty w jednym z urzędów centralnych nie został zatrudniony. Chciałby dowiedzieć się, dlaczego przegrał. Postanowił więc sprawdzić uzasadnienie dokonanego przez komisje wyboru. Wysłał wniosek o udostępnienie takiego uzasadnienia, będącego częścią protokołu z przeprowadzonego naboru na adres mailowy urzędu. Czy urząd musi zrealizować złożony w tej formie wniosek?
Tak. Jak uznał NSA w postanowieniu z 18 listopada 2015 r. (I OSK 2897/15) ustawa o dostępie do informacji publicznej nie określa jakichkolwiek wymagań formalnych takiego wniosku poza tym, że powinien on być utrwalony w formie pisemnej. Ugruntowane orzecznictwo sądów administracyjnych nakazuje zaś za wniosek pisemny uznawać również przesłanie zapytania pocztą elektroniczną (e-mail) – i to nawet, gdy do jego autoryzacji nie zostanie użyty podpis elektroniczny (np. wyrok NSA z 16 marca 2009 r., I OSK 1277/08). Pogląd ten uzasadniony jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta