Czy trzeba przekazać kserokopiarkę firmową na usługi skarbówki
W toku kontroli fiskus nakłada na podatników obowiązek przedkładania do urzędu określonych dokumentów. Oddelegowanie pracownika i firmowych urządzeń do usług urzędników jest jednak ostatnią rzeczą, której chciałby przedsiębiorca.
Urzędnicy skarbowi bardzo często żądają od podatników dostarczania licznych dokumentów związanych z kontrolą. Adresatami tego rodzaju wezwań są jednak nie tylko kontrolowani podatnicy, ale również ich kontrahenci, do których drzwi skarbówka puka w ramach tzw. kontroli krzyżowych. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie upowszechniające się zjawisko zalewania podatników żądaniami dostarczania coraz większej liczby dokumentów w krótkim czasie. Jak w takich sytuacjach powinien się zachować podatnik? Czy urzędnicy w formułowaniu żądań nie podlegają żadnym ograniczeniom?
Utrwalone zwyczaje
Pytania o granice żądań skarbówki powstają przeważnie wtedy, gdy kontrolujący, eskalując wezwania do przedłożenia dokumentów, przekroczą pewien punkt krytyczny. Do tego momentu podatnicy zwyczajowo przekazują kserokopie dokumentów na wezwania organu. Zwyczajowo, bo przepisy prawa wyraźnie takiego obowiązku na nich nie nakładają.
Co wynika z przepisów
Przepisy proceduralne określają zasady dostępu skarbówki do dokumentów podatników w zależności od trybu w jakim podatnik jest kontrolowany. W trybie najmniej sformalizowanym, jakim są czynności sprawdzające, fiskus ma za zadanie sprawdzenie przede wszystkim terminowości składania zeznań i deklaracji podatkowych oraz ich formalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta