Wielkie ambicje i możliwości
Bogaty w surowce Kazachstan, największe państwo Azji Środkowej, stał się dzisiaj jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów do robienia biznesu. Danuta walewska
PKB Kazachstanu w tym roku ma wzrosnąć o ok 3 procent, a w 2018, według Banku Światowego, jego dynamika będzie jeszcze większa. Kraj ma już za sobą zapaść gospodarczą, która nastąpiła po odłączeniu się od Związku Radzieckiego oraz głęboką restrukturyzację gospodarki i finansów. Z powodzeniem odbudował i eksport i popyt wewnętrzny, głównie dzięki silnym związkom z Chinami i Rosją. Bezrobocie wynosi jedynie 5 proc. i od kilku lat systematycznie spada, głównie dzięki nowym projektom i umiędzynarodowieniu gospodarki. Na pokładzie inauguracyjnego rejsu LOT-u z Warszawy do Astany znaleźli się pasażerowie 29 narodowości i wcale nie wszyscy z nich lecieli na Expo, które odbywa się właśnie w stolicy Kazachstanu.
W globalnym rankingu konkurencyjności gospodarki Kazachstan znajduje się na 50 miejscu na 144 krajów, przede wszystkim ze względu na niskie podatki, wielkość rynku, rozwiniętą infrastrukturę, silne rolnictwo i przemysł maszynowy, ale także innowacyjny przemysł kosmiczny. W rankingu Banku Światowym „Doing Business 2017" Kazachstan znalazł się na 35. miejscu na 190 krajów. Polska w tym zestawieniu jest na 24. pozycji. W przypadku Kazachstanu awans z 49. pozycji umożliwiły poważne postępy w ochronie inwestorów i inwestycji, uproszczenia podatkowe i ograniczenie procedur niezbędnych do rozpoczęcia biznesu.
Władze starają się zrobić wszystko, co tylko możliwe, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta