Kiedy zysk jest niepodzielony
Kwestia opodatkowania wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy spółki przekształcanej wciąż budzi wątpliwości podatników i prowadzi do sporów z fiskusem.
W ciągu ostatnich lat pojawiały się wątpliwości i spory dotyczące ustalania przychodu (dochodu) wspólników z udziału w zyskach osób prawnych w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową, gdy zyski sprzed przekształcenia były przeniesione na kapitał zapasowy lub rezerwowy. W ustawach podatkowych oraz w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.) brakowało bowiem definicji pojęcia „zyski niepodzielone". Sądy administracyjne uznawały w wielu orzeczeniach, że zgodnie z przepisami k.s.h. rozdysponowanie zysku w sposób zgodny z przepisami i umową danej spółki, np. przez przekazanie na kapitał zapasowy oznacza, że zysk nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT (patrz np. wyrok NSA z 21 października 2016 r., II FSK 2856/14).
Zmiana od 1 stycznia 2015 r. art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta