Wielka urbanistyka i siła władzy
Budowanie poczucia miejskiej współodpowiedzialności nie jest unikaniem odpowiedzialności ze strony władz miasta.
To mechanizm unikania błędów, które skutkują trudem i kosztem przyszłej rewitalizacji. Skala miasta, jego fragmenty, budzą czasem naszą dumę. Ale żyjąc w nim czy je zwiedzając, nie mamy świadomości emocji czasu ich budowania. Teraz są one już wrośnięte w naszą zbiorową pamięć. Plac Konstytucji w Warszawie, Karl Marx Allee w Berlinie, sylwetki budynków uniwersytetu Łomonosowa w Moskwie czy może Nowy Belgrad to fragmenty miasta, które dzisiaj, tak jak EUR w Rzymie, są częścią naszej wspólnej świadomości, ale przecież powstały jako wyraz czasu siły władzy. Jak to się stało, że wrosły one w struktury miasta, jak potrafiliśmy oswoić te miejsca?
Czy to przez proces zmian nas samych, czy też rewitalizację obywatelską tych miejsc? Bo dzisiaj rewitalizowane centrum biurowe Łodzi czy La Defense w Paryżu lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta