Dokumentacja cen transferowych – nowe przepisy i nowe wątpliwości
Należy dokumentować wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi, jeśli łącznie przekroczą one ustawowe limity, a nie sumować tylko te „jednego rodzaju". Tak uznał WSA w Krakowie, jednak wyrok ten budzi liczne zastrzeżenia podatników.
Katarzyna Przewłocka, Magdalena Wolicka
Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 23 lutego 2017 r. (I SA/Kr 1290/16, nieprawomocny) dotyczący kwestii ustalania limitów wartości transakcji z podmiotami powiązanymi, których przekroczenie powoduje obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej.
Dotychczasowe zasady
Podatnicy zawierający transakcje z podmiotami powiązanymi oraz podmiotami z tzw. rajów podatkowych mają obowiązek dokumentowania tych transakcji w sposób określony w ustawach o podatkach dochodowych (art. 9a ustawy o CIT oraz art. 25a ustawy o PIT). Obowiązkiem tym zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2016 r., jak i obecnie zostały objęte jedynie transakcje przekraczające określone progi obrotów. Do końca 2016 r. dokumentację należało sporządzić dla transakcji z podmiotami powiązanymi, w przypadku których łączna wartość wynikająca z umowy lub łączna kwota rzeczywiście zapłaconych w danym roku wymagalnych w tym roku świadczeń przekroczyła:
- 30 tys. euro dla usług / wartości niematerialnych i prawnych oraz
- 50 (lub 100) tys. euro w pozostałych przypadkach.
W kwestii sposobu ustalania czy progi te zostały przekroczone, dość długo dominował pogląd, że przez pojęcie „transakcja" należy rozumieć umowę lub umowy zawarte z tym samym partnerem lub tymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta