Wydatki na funkcjonowanie związków zawodowych nie są kosztem
W przypadku nieodpłatnego oddania organizacji związkowej pomieszczenia biurowego oraz urządzeń technicznych do jej wyłącznej dyspozycji, pracodawca nie ma prawa rozliczyć związanych z tym wydatków w swoim rozliczeniu podatkowym.
Aleksandra Kołc
Obowiązki pracodawcy związane z finansowaniem przez niego działalności organizacji związkowych reguluje art. 33 ustawy o związkach zawodowych. Zgodnie z tym przepisem pracodawca zobligowany został do udostępnienia zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia oraz urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej. W celu realizacji tego obowiązku konieczne jest zawarcie stosownej umowy, która reguluje zasady użytkowania lokalu oraz korzystania z urządzeń technicznych.
Nie ma związku z przychodem
W ocenie organów podatkowych oraz sądów administracyjnych okoliczności te nie pozwalają na uznanie, że nieodpłatne przyznanie świadczeń organizacjom związkowym w postaci udostępnienia pomieszczeń oraz urządzeń biurowych, daje podstawę do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych z tego tytułu. W orzecznictwie podkreśla się brak związku pomiędzy wydatkowaniem środków w tym zakresie a potencjalną możliwością osiągnięcia przychodów z prowadzonej przez pracodawcę działalności, jak również zachowania bądź zabezpieczenia źródeł tych przychodów.
Przede wszystkim podkreśla się, że organizacje związkowe są odrębnym od pracodawcy podmiotem prawnym. Ponoszenie kosztów na rzecz funkcjonowania związku zawodowego nie służy więc działalności pracodawcy. Jak wskazała Izba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta