Realizacja usługi zlecenia kredytowego jest zwolniona z VAT
Świadczona przez bank usługa finansowa, w której bank otrzymuje wynagrodzenie od sprzedawcy, udzielając w zamian osobie trzeciej (klientowi sprzedawcy) kredytu na preferencyjnych warunkach, jest częścią usługi udzielania kredytu. Korzysta zatem ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 marca 2017 r. (I FSK 1492/15).
Bank planuje wprowadzić na rynek nową usługę finansową w postaci kredytu konsumpcyjnego. Jej istotą będzie kredytowanie przez bank na zlecenie partnerów handlowych (sprzedawców) oferowanych przez nich towarów, które będzie udzielane bezpośrednio klientom nabywającym te towary od danego sprzedawcy. Równocześnie umowa będzie miała charakter warunkowy, tzn. bank wyrazi zgodę na zawarcie umowy z klientem pod warunkiem spełnienia przez niego określonych przesłanek, w tym przede wszystkim posiadania zdolności kredytowej. Kredyty będą udzielane klientom przez bank na promocyjnych warunkach ustalonych w zawartych ze sprzedawcami umowach. W zamian za przyjęcie zlecenia od sprzedawcy oraz jego realizację bank otrzyma od sprzedawcy odpowiednie wynagrodzenie. Bank zapytał organ podatkowy czy realizacja usługi zlecenia kredytowego będzie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Zdaniem banku, usługi zlecenia kredytowego będą podlegać zwolnieniu przedmiotowemu z VAT jako usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.
Organ podatkowy w interpretacji z 28 kwietnia 2014 r. (IPPP1/443-63/14-2/AP) stwierdził, że opisana we wniosku usługa nie stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta