Sztuka piękna i delikatna
Fabryka w Ćmielowie jest najstarszą działającą do dziś polską wytwórnią porcelany. Zarazem najsłynniejszą.
Jej początki sięgają 1790 roku, gdy miejscowy garncarz Wojtas założył w Ćmielowie manufakturę produkującą gliniane garnki i fajans. Do sławy owych cacek miał się przyczynić wielki marszałek koronny Jacek Małachowski, który w 1811 roku podarował wyroby wytwórni kilkunastu osobistościom Księstwa Warszawskiego, m.in. księciu Józefowi Poniatowskiemu. Tak nastała moda na ćmielowskie wyroby – początkowo klasycystyczne w formie i nawiązujące do słynnych angielskich produktów Wedgwooda. W latach 40. XIX wieku ówczesna manufaktura rozpoczęła produkcję porcelany. Tej działalności nie zniweczyły ani częste zmiany właścicieli, ani zawirowania historyczne.
– Sukces ćmielowska porcelana miała zawsze, bo zawsze był na nią popyt – opowiada Marek Cecuła, dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio. – To kwestia jej jakości i tradycji. Choć nie była jedyną produkowaną w Polsce, to jeszcze w latach przedwojennych wyróżniała się spośród innych estetyką, jakością, ale też i pięknymi wzorami projektowanymi przez artystów rzeźbiarzy, modelarzy. Miała właściwie wytyczony kierunek rozwojowy. Dziś w Europie choć są sławniejsze fabryki porcelany, takie jak choćby Rosentahl czy angielskie manufaktury, to my także możemy być dumni z naszych wyrobów. Produkujemy w międzynarodowym standardzie – nasza porcelana nie różni się od strony technicznej od najlepszych, czyli ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta