Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy trzeba pobrać zaliczkę od zasiłku chorobowego przy zleceniu

26 czerwca 2017 | Podatki | Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski

Organy skarbowe z reguły uznają, że płatnik nie może obliczać i odprowadzać zaliczki na PIT od zasiłku chorobowego z umowy zlecenia. Zdarzają się jednak sytuacje, że skarbówka zarzuca firmie, iż nie pobrała tej zaliczki.

Lidia Rubińska, Krzysztof Wiesław Żukowski

Wiele osób świadczy pracę na umowę zlecenie. W trakcie trwania tej umowy zleceniobiorca może zachorować i nabyć prawo do otrzymania zasiłku chorobowego (i innych zasiłków w razie choroby i macierzyństwa). Zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu, który z powodu choroby lub wypadku stał się czasowo niezdolny do pracy. Zasiłek w razie choroby lub macierzyństwa może wypłacać zleceniodawca (pod warunkiem, że jest do tego uprawniony) lub ZUS. Powstaje wobec tego pytanie czy zleceniodawca lub organ rentowy powinni - jako płatnicy - pobrać zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa (dalej: zasiłek chorobowy) wypłaconego w trakcie trwania umowy zlecenia.

Według dotychczasowej praktyki organów skarbowych nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od zasiłku chorobowego wypłaconego od umowy zlecenia. Urzędy jednolicie uznają, że to sam zleceniobiorca powinien rozliczyć podatek w rocznym zeznaniu podatkowym na podstawie informacji PIT-8C otrzymanej od zleceniodawcy.

Skąd pomysł fiskusa

Organy podatkowe w swoich interpretacjach (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 24 marca 2010 r., IPPB2/415-781/09-4/MK oraz interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 czerwca 2012 r., ILPB1/415-477/12-2/TW) twierdzą, że zleceniodawca, który wypłaca zasiłek chorobowy od umowy zlecenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10784

Wydanie: 10784

Spis treści
Zamów abonament