Kto prowadził badania, może sięgnąć po dotacje na wdrożenie wyników
Z początkiem sierpnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma ogłosić konkurs na projekty dotyczące wprowadzania w życie obiecujących wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych prowadzonych bezpośrednio przez firmy lub na ich zlecenie przez instytucje naukowo-badawcze.
Michał Kołtuniak
To będzie kolejna już odsłona działania 3.2.1 „Badania na rynek". Po raz pierwszy firmy mogły starać się o środki z niego w ubiegłym roku. W obecnym zorganizowane zostały dwa konkursy. Jeden ogólny skierowany do wszystkich przedsiębiorców sektora MSP, drugi ukierunkowany na wspieranie projektów związanych z elektromobilnością. Najnowszy znów ma być dostępny dla ogółu firm z sektora MSP, niezależnie od branży, sektora ich działalności.
Jedyne, o czym warto pamiętać w kontekście tematyki projektów, to istnienie preferencji dla tych obszarów inwestycji, które wpisują się w tzw. krajowe inteligentne specjalizacje. Jednak ta zasada dotyczy właściwie całego programu „Inteligentny rozwój". Na szczęście w działaniu 3.2.1 wpisanie się w tę tematykę jest premiowane dodatkowymi punktami, ale nie jest obowiązkowe. Operowanie w innym obszarze i rozwijanie związanych z nim produktów, usług, technologii nie wyklucza więc automatycznie z możliwości uzyskania wsparcia.
Obowiązkowe B+R
Natomiast to, co jest obowiązkowe, to wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych. Istotą projektów wspieranych ze środków działania 3.2.1 mają być nowe (innowacyjne) towary lub usługi. Ich stworzenie (udoskonalenie) musi być efektem prac B+R prowadzonych samodzielnie przez przedsiębiorcę lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta