Depozyty firm odpływają na inwestycje i do fiskusa
To, że przedsiębiorstwa mają mniej gotówki, nie zapowiada jeszcze przyśpieszenia akcji kredytowej.
maciej rudke
Zgromadzone w bankach depozyty firm w poprzednich latach niemal nieustannie rosły i na koniec 2016 r. były warte rekordowe 275 mld zł. Jednak 2017 r. przyniósł spadki – do 258 mld zł na koniec czerwca.
Jak wynika z danych mBanku, w czerwcu po wyłączeniu czynników sezonowych oraz kalendarzowych depozyty firm zmalały w ujęciu miesięcznym o 3 proc. To największy taki jednorazowy spadek od 13 lat.
Wiele powodów
– Określenie przyczyn spadku jest trudne i łatwiej powiedzieć, co nie jest przyczyną takiego stanu rzeczy – mówi Piotr Bartkiewicz, starszy ekonomista mBanku. – To nie są inwestycje z jednej prostej przyczyny: wydatek inwestycyjny to na ogół przekazanie pieniędzy między jedną a drugą firmą – a zatem inwestycje powinny być neutralne dla stanu depozytów wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Jedyny wyjątek to wydatki na dobra importowane, ale jest naszym zdaniem mało prawdopodobne, aby popyt inwestycyjny w całości był kierowany na dobra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta