Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości wniesionej do spółki

26 lipca 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Gdy suma odpisów amortyzacyjnych na ogólnych zasadach osiągnęła wartość wydatków poniesionych na nabycie aportu, to nie uwzględnienia się ich jako kosztów przy jego odpłatnym zbyciu.

Firma jest właścicielem nieruchomości – wyodrębnionego lokalu mieszkalnego. Nieruchomość została wniesiona do spółki jako aport przez jej jedynego wspólnika. Była to jedna z czterech nieruchomości wnoszonych przez wspólnika. Nadwyżka wartości wkładu ponad wartość nominalną została przeznaczona na kapitał zapasowy. Z początkiem grudnia 2015 r. spółka rozpoczęła amortyzację (miesięczne odpisy). Do kosztów uzyskania przychodów jest zaliczana tylko część odpisów. Jest to kwota ustalona na podstawie proporcji całkowitej wartości nieruchomości (wartość wkładu wniesionego przypadająca na tą nieruchomość) w stosunku do wartości zaliczonej na kapitał zakładowy. Firma zapytała, w jaki sposób powinna ustalać koszty w przypadku ewentualnej sprzedaży nieruchomości.

Fiskus odpowiedział, że w przypadku sprzedaży nieruchomości ujmowanej dla celów podatkowych jako środek trwały, koszty należy ustalić zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 16h ust. 1 pkt 1 oraz 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT. To wysokość poniesionych przez spółkę wydatków na nabycie (w ramach aportu) nieruchomości pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Wartość wnoszonej nieruchomości była wyższa od wartości nominalnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10810

Wydanie: 10810

Spis treści
Zamów abonament