Potrącenia z pensji są możliwe tylko w określonych przypadkach
Pracodawca nie może zabezpieczać swoich roszczeń w stosunku do pracownika na wypadek wyrządzenia przez niego szkody, np. wymagając podpisania weksla pracowniczego.
Pracodawca, chcąc pociągnąć pracownika do odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę, powinien stosować się do przepisów kodeksu pracy. Zgodnie z tymi przepisami, pracownik odpowiada za wyrządzoną szkodę do wysokości trzykrotności wynagrodzenia przysługującego mu w dniu wyrządzenia szkody. Jeżeli jednak szkoda ta została wyrządzona umyślnie – pracownik jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.
Odrębnie ma się kwestia odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia – w takim przypadku pracownik odpowiada za jego utratę, uszkodzenie lub zniszczenie w pełnej wysokości.
Czy dopuszczalne jest zabezpieczenie roszczeń pracodawcy w stosunku do pracownika na wypadek wyrządzenia przez niego szkody? W praktyce można spotkać się z działaniami pracodawców, polegającymi na wymaganiu podpisania weksla pracowniczego, czy też złożenia oświadczania o poddaniu się egzekucji. Zdarza się również, że pracodawcy samodzielnie dokonują potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Należy stwierdzić, iż takie działania pracodawców nie są zgodne z prawem.
Należności z wynagrodzenia
Kodeks pracy wyraźnie wskazuje sytuacje, w których można dokonać potrącenia z wynagrodzenia za pracę, bez zgody pracownika (art. 87 k.p.). Są to:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta