Niepraworządna Polska nie obroni swoich interesów w UE
Prezydent Duda kupił czas, ale ocena stanu przestrzegania prawa w naszym kraju i tak jest negatywna.
W środę Komisja Europejska znów zajmie się Polską. W Brukseli widać zagubienie po nieoczekiwanych wetach prezydenta do dwóch ustaw i zamieszania w kręgach władzy w Polsce. Z jednej strony ulga, że dwie szkodliwe ustawy nie wejdą w życie, z drugiej przekonanie, że stan praworządności jednak się pogarsza, bo podpisane została trzecia ustawa. I niepewność odnośnie do przyszłości. Jakie ustawy przygotuje prezydent? Co na to odpowie PiS?
UE przypomni o sankcjach
Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że KE na pewno wyda w środę rekomendację w sprawie zarówno ustawy zatwierdzonej, jak i dwóch zablokowanych. Przypomni także o art. 7 unijnego traktatu, który daje Radzie Europejskiej prawo nałożenia sankcji na państwo członkowskie w razie łamania praworządności. Nie jest natomiast pewne, czy zostanie wszczęta procedura o naruszenie unijnego prawa, która mogłaby się zakończyć w unijnym sądzie i doprowadzić do kar finansowych.
Zapowiadał ją tydzień temu wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Nieoficjalnie słychać, że podstawy do uruchomienia takiej procedury są, ale ostatecznie zdecyduje ocena...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta