Gdy firma zabezpiecza się przed bezzasadnymi roszczeniami
Wydatki na postępowanie sądowe i obsługę prawną, związane ze sporami dotyczącymi tzw. szkód górniczych, można zaliczać do kosztów podatkowych.
Ponoszenie kosztów postępowania sądowego, nawet w sytuacji przegranego sporu, jest uzasadnione ekonomicznym interesem spółki, gdyż postępowania takie mogą prowadzić do ograniczenia kwot wypłacanych odszkodowań i zabezpieczenia się przed nieuzasadnionymi roszczeniami. Wydatki te mogą więc stanowić koszty podatkowe.
Tak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w interpretacji indywidualnej z 17 maja 2017 r. (0111-KDIB1-3.4010.90. 2017.1.AL).
Przedsiębiorca, który złożył wniosek o wydanie analizowanej interpretacji indywidualnej współtworzy tzw. podatkową grupę kapitałową.
Z uwagi na rodzaj prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ustawa z 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze nałożyła na niego określone obowiązki – w tym odpowiedzialność za szkody wyrządzone tzw. ruchem zakładu górniczego. We wniosku o wydanie interpretacji wskazał, że w praktyce przedsiębiorca prowadzący działalność górniczą jest zobowiązany, aby (w szczególności) ponieść koszty naprawy szkód górniczych oraz koszty związane z zapobieganiem takim szkodom, których wartość ustala się z uwzględnieniem wartości uzasadnionych nakładów.
Poszkodowani zawyżają kwoty...
Ponadto podatnik wskazał we wniosku, że występują sytuacje, w których poszkodowani bądź podmioty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta