Drogi prowadzą do Płocka
To miasto ma duszę zanurzoną w historii. Warto je odwiedzić m.in. dlatego, że odbywają się tu ciekawe imprezy kulturalne.
Warszawę od Płocka dzieli zaledwie 110 km. Geograficznie Płock jest usytuowany na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego.
W średniowieczu Płock był jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku – stolicą Polski. W Kaplicy Królewskiej Bazyliki Katedralnej znajduje się sarkofag ze szczątkami ówczesnych władców: Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Zamek był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, od 1075 roku, w Płocku urzędują biskupi. Prawa miejskie Płock otrzymał w 1237 roku.
Płock wyróżnia wyjątkowe położenie na stromej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. Rozciąga się stamtąd widok na rzekę, która ma w tym miejscu prawie półtora kilometra szerokości.
Dzisiaj to także miasto akademickie, w którym studenci kształcą się w czterech wyższych uczelniach, a także ośrodek przemysłu paliwowo-energetycznego i chemicznego.
Wpadnij na weekend
Władze miasta zapewniają, że Płock to idealne miasto na weekend. Jakie zatem miejsca warto zobaczyć?
A chociażby Bazylikę Katedralną, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, kolekcję secesji w Muzeum Mazowieckim, Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarszą szkołę w Polsce – „Małachowiankę", odrestaurowaną dawną Kolegiatę św. Michała i Kolegium Jezuickie czy po prostu Stary Rynek z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta