Inwestycja w powijakach to nie budynek, tylko teren pod zabudowę
Sprzedaż niedokończonych obiektów, które mają jedynie wylane ławy oraz ściany fundamentowe żelbetowe z częściowo wykonanymi podejściami przyłączy mediów, nie korzysta ze zwolnienia z VAT.
Spór w sprawie dotyczył zakresu zwolnienia z VAT przy inwestycjach budowlanych. We wniosku o interpretację jedna z państwowych jednostek organizacyjnych wyjaśniła, że gospodaruje mieniem państwowym, m.in. poprzez budowanie domów mieszkalnych. W jej zasobach znajdują się dwie nieruchomości, na których prowadzona była inwestycja polegającą na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Znajdujące się w budynkach lokale mieszkalne miały być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sił zbrojnych.
Jednostka nie odliczała VAT, bo inwestycja związana była z działalnością zwolnioną. Zarówno przed rozpoczęciem inwestycji, jak też w jej toku, celem nie była sprzedaż budynków i znajdujących się w nich lokali mieszkalnych. Dopiero po podjęciu decyzji o przerwaniu inwestycji, nieruchomości uznano za zbędne i zdecydowano o ich przeznaczeniu do sprzedaży w drodze ustnego przetargu nieograniczonego.
Do sprzedaży przeznaczono budynek mieszkalny wielorodzinny, wykonany w technologii szkieletu drewnianego z elementów prefabrykowanych, na fundamentach żelbetowych, w stanie surowym zamkniętym, zadaszony, z częściowo wykonanymi przyłączami i instalacjami wewnętrznymi, a także inny obiekt, tj. ławy i ściany fundamentowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta