Konflikt rozstrzygnie prawo międzynarodowe
Gdy powstaje tzw. konflikt rezydencji, trzeba sięgnąć do przepisów odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Polskie przepisy dotyczące rezydencji podatkowej stosuje się z uwzględnieniem UPO, których stroną jest Polska. Te regulacje stosuje się wyłącznie wtedy, gdy osoba fizyczna zostanie uznana za rezydenta podatkowego równocześnie w Polsce na gruncie polskich przepisów ustawy o PDOF oraz zagranicą w oparciu o tamtejsze przepisy podatkowe. Powstaje wtedy tzw. konflikt rezydencji.
Kilka wyznaczników
Większość UPO zawiera wyraźne wskazówki, jak rozstrzygnąć taki konflikt. Zgodnie z tymi regulacjami, gdy dochodzi do konfliktu rezydencji – tj. gdy dana osoba fizyczna jest uznawana za posiadającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych zarówno w Polsce, jak i za granicą – w celu jednoznacznego określenia jej miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (tj. ustalenia kraju, w którym opodatkowaniu podlegają jej całe światowe dochody), stosuje się następujące kryteria:
a. stałego miejsca zamieszkania – osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania (lokum stale dla niej dostępne),
b. ośrodka interesów życiowych – jeżeli osoba ma stałe miejsce zamieszkania zarówno w Polsce, jak i zagranicą, uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta