Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowny błąd przy poświadczaniu zarobków

23 listopada 2017 | Praca i ZUS | Zygmunt Łobejko

Pracodawca, który zawyżył wynagrodzenie pracownika w ZUS Rp-7, może zostać zobowiązany do zwrotu nadpłaconego mu świadczenia emerytalno-rentowego. Gdy zaś zaniżył pobory, z pozwem o wyrównanie świadczenia może wystąpić przeciwko niemu były podwładny.

Przy ustalaniu uprawnień emerytalno-rentowych i ich wysokości kluczowe znaczenie mają dokumenty, które pracownikowi wydał pracodawca. Jest to nie tylko świadectwo pracy, ale też inne zaświadczenia, których obowiązek wydania wynika z art. 125 ust. 1 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna). Za błędy popełnione w tych dokumentach, które spowodowały zaniżenie lub zawyżenie świadczenia, pracodawca ponosi odpowiedzialność.

Zwrot do ZUS

Zgodnie z art. 84 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778; dalej: ustawa systemowa) „jeżeli pobranie nienależnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10910

Wydanie: 10910

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament