Ustawodawca popełnił błąd, podatnicy mogli korzystać z preferencji
Do 1 lipca 2017 r. lekarz, który przeprowadzał badania i wydawał orzeczenia na zlecenie firm ubezpieczeniowych, korzystał ze zwolnienia z VAT.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 października 2017 r. (I FSK 498/14).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację lekarz wyjaśnił, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych. Wykonuje usługi lekarskie osobiście, przeprowadzając badania, zabiegi oraz inne czynności zwolnione z VAT, mieszczące się w zakresie usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 18 - 19 ustawy o VAT. Jednocześnie świadczy usługi na rzecz firm ubezpieczeniowych. Polegają one na przeprowadzaniu badań i wydawaniu orzeczeń o stanie zdrowia osób badanych. Do ich wykonania lekarz wynajmuje inne podmioty, które są uprawnione do świadczenia usług medycznych.
Lekarz zapytał czy usługi świadczone na rzecz i zlecenie firm ubezpieczeniowych mogą podlegać zwolnieniu z VAT jako pomocnicze do usług ubezpieczeniowych. Sam uważał, że korzystają z preferencji na mocy art. 43 ust. 1 pkt 37 w zw. z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Podkreślił, że wyniki zleconych czynności, które przekazywane są zlecającemu, wykorzystywane są przez firmę ubezpieczeniową do likwidacji szkód, oceny ryzyka i innych zadań wchodzących w zakres działalności ubezpieczeniowej. Usługa, którą wykonuje on jako lekarz na rzecz zlecającego ją ubezpieczyciela, jest przy tym niezbędna do wykonania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta