Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice kontroli pracownika

23 listopada 2017 | Praca i ZUS | Sylwia Puzynowska

umowy | Pracodawca powinien wybrać sposób nadzoru nad zatrudnionymi najmniej ingerujący w ich prywatność. Nie może redukować prywatnego życia w miejscu pracy do zera.

5 września 2017 r. Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (dalej: TSUE) wydała ciekawy wyrok w związku z skargą numer 61496/08 złożoną przez pana Bărbulescu przeciwko Rumunii. Przytoczone orzeczenie można nazwać precedensowym i warto omówić je szerzej. Posłuży ono jako inspiracja do zastanowienia się nad wąską granicą między prywatnością pracownika a nadzorem pracodawcy.

Sprawy osobiste

Obywatel Rumunii został zwolniony dyscyplinarnie w związku z używaniem firmowego konta na komunikatorze Yahoo Messenger w celach prywatnych. Pracodawca oświadczył, że monitorował jego korespondencję wysyłaną przy wykorzystaniu tego komunikatora. Przedstawił dowody – wydruki rozmów prywatnych pracownika na tematy ściśle osobiste. Pan Bărbulescu zarzucił pracodawcy naruszenie jego życia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10910

Wydanie: 10910

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament