Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie przedstawicielstwo też powinno pobierać podatek u źródła

23 listopada 2017 | Dobra Firma | Radosław Żuk

Działające w Rosji przedstawicielstwo krajowej spółki, które nie spełnia przesłanek uznania go za zakład w rozumieniu polsko-rosyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest w rzeczywistości z polską firmą jednym podmiotem prawnym.

Od 1 stycznia 2017 r. przychody nierezydentów powstają na terenie Polski w każdej sytuacji, gdy dochodzi do regulowania należności, w tym jej stawiania do dyspozycji, wypłacania lub potrącania przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Dla powstania przychodu na terenie Polski nie ma znaczenie ani miejsce zawarcia umowy, ani miejsce wykonania świadczenia. Gdy przychody są jednym z rodzajów należności wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, powstaje obowiązek pobrania podatku (zwanego „podatkiem u źródła") przez wypłacającego należność polskiego kontrahenta. Przepisy nie wskazują jednak, co należy uczynić, gdy transakcja jest zawarta pomiędzy zagraniczny przedstawicielstwem polskiej firmy a nierezydentem.

Rejestracja za granicą

Opisywane zagadnienie zostało rozstrzygnięte w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10910

Wydanie: 10910

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament