Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sejm woli doświadczenie

23 listopada 2017 | Ekonomia

Andrzej Sadowski Rząd zgodnie z obietnicą daną samemu sobie zajął się akcyzą na e-papierosy, które tym różnią się od „tradycyjnych”, że zawierają mniej substancji szkodliwych.

Projekt kolejny raz potwierdził prawidłowość, że podatkowe doświadczenia innych państw są dla urzędników Ministerstwa Finansów pracujących przy nowych podatkach obce. Nie ma uzasadnienia dla ignorowania lekcji wcześniej przerabianych przez inne rządy.

Niektórzy posłowie jednak wyciągnęli z tych lekcji logiczne wnioski, które były udziałem Chorwacji, Łotwy, Włoch, Portugalii, Czech i Ukrainy. Próba państw, jak widać, jest wystarczająco reprezentatywna, by uznać ich doświadczenia za sprawdzone w ustalaniu podatków metodą opartą na wiedzy, a nie rozpoznania bojem.

Rząd Chorwacji postanowił najpierw poznać rynek i dopiero potem, dysponując wiedzą, opodatkować go. Wprowadził więc zerową stawkę akcyzy, która pozwoli na zgromadzenie informacji o wielkości, strukturze i wartości rynku, ale też o zachowaniach konsumentów. Tak pozyskana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10910

Wydanie: 10910

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament