Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organizacja referendum strajkowego według pomysłu związku

23 listopada 2017 | Praca i ZUS | Maciej Andrzejewski

Działająca w zakładzie pracy organizacja związkowa jest w sporze zbiorowym z pracodawcą. Spór dotyczy podwyżek płac. Strony zakończyły etap rokowań i prowadzą mediację. Wobec braku perspektyw na uwzględnienie żądań pracowników, związek zawodowy rozpoczął przygotowania do strajku. Kiedy organizacja związkowa może zorganizować referendum strajkowe i jak przeprowadzić głosowanie?

Przystępując do akcji strajkowej, organizacja związkowa powinna zwrócić szczególną uwagę na to, aby spór zbiorowy toczył się zgodnie z procedurą określoną w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować tym, że strajk będzie nielegalny, a pracodawca będzie mógł wyciągnąć konsekwencje wobec organizatorów.

Istotna kolejność

Przepisy dotyczące sporów zbiorowych nie ułatwiają zadania związkom zawodowym ani pracodawcom. Pozostawiają wiele wątpliwości, które z czasem wypełniło orzecznictwo sądowe oraz praktyka.

Przede wszystkim przepisy nie wskazują, na jakim etapie sporu zbiorowego można przeprowadzić referendum strajkowe. Ustawa o rozwiązywaniu sposób zbiorowych wskazuje jedynie, że związek zawodowy może rozpocząć strajk...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10910

Wydanie: 10910

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament