Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarbówka kwestionuje oszczędzanie na VAT

23 listopada 2017 | Prawo | Przemysław Wojtasik

rozliczenia | Fiskus nie chce wydawać interpretacji pozwalających na pełne odliczenie podatku od samorządowych inwestycji. Powołuje się na klauzulę nadużycia prawa.

Wybór wariantu rozliczenia dającego korzyści podatkowe może stanowić nadużycie prawa. O tym dowiadują się gminy, którym fiskus odmawia wydania indywidualnych interpretacji.

– Takich odmów jest coraz więcej – mówi Piotr Marchlewski, doradca podatkowy, menedżer w Crido Taxand. Opowiada o sprawie gminy, która wybudowała obiekt kulturalno-sportowy. Po zakończeniu budowy planowała wydzierżawienie go gminnej spółce celowej, która będzie utrzymywała obiekt i wynajmowała odpłatnie na cele komercyjne. Także samej gminie.

Czy od wydatków na inwestycję można odliczyć 100 proc. VAT? O to gmina zapytała we wniosku o interpretację. Twierdzi, że tak, ponieważ wykorzystuje obiekt do opodatkowanej działalności (wydzierżawia go spółce)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10910

Wydanie: 10910

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament